Büyük Beyinlerin Öğrenmesi

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Bill Gates

*Kötü Haberlerle İlgilenmeyin. Söylemesi kolaydır ama herkes bilir ki kötü haberler insanı dibe çeker. Kötü haberler karşısında 3 soru can alıcıdır. Haberin kaynağı kim ya da ne? Bu kötü haberin sebebi bensem neleri değiştirirsem düzeltebilirim? Ben değilsem ve elimden bir şey gelmiyorsa üzülmem neyi değiştirecektir?
*Başarı kötü bir öğretmendir çünkü insan ancak hatalarından ders alır. Hata yapmak öğrenmenin parçasıdır. Sürekli aynı hatayı yapıyorsak öğrenmiyoruzdur.
*Yaptığımız şeylerin başarısını kendimiz ölçmeliyiz ve bazen projemizden birkaç adım geri atarak objektif olarak kendimi değerlendirmeli, neyin çalışıp neyin neden çalışmadığını keşfetmemiz gerekir.

Nikola Tesla

*Birlikte düşünmek. Fikirlerimizi, yaptıklarımızı ya da yapacaklarımızı, ilerici ve o konuda birikimli kişilerle görüşürsek projelerimizi daha kolay geliştirebiliriz. Bir yerine birden çok beyin, gelişmeye daha açıktır.
*Hayal Kurmak. Şöyle olsaydı, ne olurdu? gibi sorular bizi ileri taşıyabilir. Örneğin Tesla’nın, radyo frekanslarını kontrol ederek uzaktan kumanda yapma fikrini bu teknikle yaptığı söylenmektedir. Birlikte hayal kurarak.

Richard Feynman

*Somutlaştırmak. Feyman’ın öğrenme teknikleri, kendinden bile meşhurdur. Somutlaştırmak da bunlardan bir tanesi. Bir bilginin kalıcı hale gelmesi için ve o bilginin kullanılabilmesi için somutlaştırmak, Feyman’ın, babasından esinlendiği bir durumdur. Bir şeyin boyutunu metrelerle ifade etmektense, o boyutu başka boyutların referansından anlatır Feynman.
*Temel Prensiplere hakim olmak. Okuduklarımızın ne kadarını anlıyoruz? Ve neden anlamamız gerekiyor?
*Bilmediklerimiz. Feynman ortaokulda bir defter tutmaya başlamıştı. Defterinin başlığı “bilmediklerim”di. Fizikte bilmediklerini bu deftere kaydeden Feynman, liseyi bitirdiğinde kendini temel fizikte yetkin biri olarak görüyordu.

Leonardo Da Vinci

Kendileri usta bir mimar, bilim adamı, ressam, heykeltıraş ve daha nicesiydi.
*Temelden ve basit sorularla başlamak. Da Vinci’nin defterinde bugün helikopter diye bildiğimiz aracın resimleri vardır. Uçmak ile ilgili bu kadar ileri bir fikre, kuşları inceleyerek ve uçmak nedir, nasıl uçulur sorularıyla ulaşmıştır.
*Derin düşünmek. Düşüncelere odaklanarak onlarla meditasyon yapmak Da Vinci’nin kullandığı bir tekniktir.
*İlişkilendirmek. Yeni bilgileri, eski bilgilerimizle ilişkilendirirsek daha somut ve kalıcı olur.

Albert Einstein

*Basitleştirmek. Einstein’a göre anlaşılması zor bir bilgiyi, o konuda bilgisiz birine anlatamıyorsak o bilgiyi biz de anlamamışızdır. Enflasyonu bir çocuğa anlatmak gibi.
*Hayal gücü simülasyonu. Projelerimizi istediğimiz her haliyle hayal gücümüzde canlandırabiliriz. Einstein’ın dediği gibi:”Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere.”
*Odaklanmak. Einstein bir şey hakkında ilgilenirken soru soranların sorularını yazmaları için bir kağıt bırakırdı ki çalışması bitince cevaplayabilsin. Böylece ne çalışması bölünecekti ne de sorulara baştan savma cevaplar verilecekti.
Kullanılan kaynak: Psikolog Hasan Arslan/Youtube

Leave a Reply

en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish