Duygusal Zeka

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Bu kavram ilk kez 1985 yılında Amerikalı Wayne Leon Payne adlı bir öğrencinin tezinde yer almıştır. EQ akademik bir terim olarak bu tezde kullanıldıktan sonra ilk kez 1990 yılında Peter Salovey ve John Mayer tarafından ele alınmıştır. Bu iki bilim insanı duygusal zekanın tanımını “kişinin hem kendisinin hem de başkalarının duygularını izlemek, duyguların ayrımını yapabilmek, bu bilgilerle düşünce ve davranışlara yön verebilme yetisine sahip olabilmek” olarak yapmıştır. Bu iki bilim insanının yanında EQ üzerine kitaplar yazmış olan bir diğer isim de Amerikalı Daniel Goleman’dır. The New York Times için 12 yıl boyunca beyin ve davranış bilimi üzerine bilimsel makaleler yazan Goleman ise duygusal zekayı 1995 yılında “ruh halini kontrol edebilme, kendini başkasının yerine koyup olaylara onun bakış açısından bakabilme, zorluklar karşısında yola devam edebilme, dürtülere hakim olup tatmini erteleyebilme, düşünceleri yönetebilme” olarak tanımlamıştır. Duygusal zeka insanların dikkatini bu noktadan sonra daha fazla çekmiştir ve en sonunda bugünkü önemini kazanmıştır.

Duygusal Zeka Nedir?

Bu zeka türü kişinin kendi düşüncelerinin ve duygularının farkında olması, onları yönetebilmesidir diyebiliriz. Mesela; bir hedef belirlediniz diyelim, gayeniz X hedefine ulaşmak olsun. Bu noktada hem yapamayacaklarınızı hem de yapabileceklerinizi düşünmeniz duygusal zekanızı kullandığınızı göstermektedir çünkü EQ’nun tanımlarından bir tanesi de öz bilinçtir. Eğer kendinizi küçümsüyorsanız veya kendinizi fazla büyük görüyorsanız öz bilinç konusunda eksiksiniz demektir. Ya da herhangi bir nedenden kaynaklı olarak karşınızdaki kişiye sinirlendiniz diyelim. Böyle bir anda kendinize “şu an sinirliyim, çok kızgınım, bağırıp çağırmak istiyorum, her şeyi kırıp dökmek istiyorum” dedikten sonra “öfkemi kontrol etmeliyim yoksa bir takım sonuçlar ile baş etmem gerekecek” diyebiliyorsanız duygusal zekanızı kullanmış oluyorsunuz. Aynı vakada öfkenize yenilmek yerine, kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyup empati yapmanız da aynı şekilde duygusal zekanızı kullandığınızın bir göstergesi olarak sayılmaktadır.

Yani EQ empati yapabilmek, başkalarının duygularına kayıtsız kalmamak, düşünce ve duygularınızı kontrol edebilmek, kendinizi tanımak, pek çok kişinin başarısız olduğu dürtü kontrolü konusunda başarılı olmak gibi yeteneklerin tümüdür.

İlker Akemiş

Bilimlendin.com kurucusu. İstanbul Türk-Alman Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Araştırmayı, okumayı ve öğrenmeyi çok seviyorum, öğrendiklerimi de sizlere aktarmayı planlıyorum. Özellikle teknoloji, matematik ve uzay-zaman kavramları kategorilerinde görüşmek üzere :)

Leave a Reply

en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish