İlk Kişisel Bilgisayar

Tahmini Okuma Süresi: < 1 dakika

Bir önceki yazıda bahsettiğimiz ilk elektronik bilgisayar ENIAC’ın ardından sıra ilk kişisel bilgisayarda. ENIAC ilk elektronik bilgi sayar olarak biliniyor olsa da aslında devasa boyutlardaki bir hesap makinesiydi. Bu yüzden ilk kişisel bilg isayar olarak IBM PC’yi kabul edeceğiz. Aslına bakarsanız IBM PC’den önce Altair 8800 var fakat bu bilgisayar bir ekrana ve klavyeye sahip olmadığı için onu kabul etmiyoruz.

Söz konusu bilgi sayar şahsi bir bilgisayar ise eğer hiç değilse bir ekrana ve gelişmiş bir depolama birimine sahip olması gerekiyor. Bu özellikler ise 1947 yılında transistör ile yapılabildi. Ek olarak transistörler sayesinde ilk işlemci üretilmiş, ilk işlemciden sonra da bilgisayar boyutu gittikçe küçülmüştür. İlk işlemcili bilgisayarda Intel 8086 kullanılmış ve böylece bu amaçla en çok çaba IBM tarafından sarf edilmiştir. Bu sebepler ile ilk kişisel bilgi sayar olarak IBM PC’yi [(IBM Personal Computer)/(IBM Kişisel Bilgisayar)] kabul ediyoruz.

IBM 5150

IBM PC’nin diğer adıyla IBM 5150’nin resmi tanıtımı ise 12 Ağustos 1981’de New York’ta yapılmıştır. 5 yılda 250 bin satış hedefi olan bu bilgisayarın satış sayısı ise 1 milyona ulaşmıştır. Teknik özellik olarak da 16 kilobyte belleğe, 4.77 mhz Intel 8088 mikroişlemciye, haricen satılan bir renkli monitöre ve disk sürücüsüne sahipti. Üretimi ise 2 Nisan 1987’ye kadar devam etmiştir.

İlker Akemiş

Bilimlendin.com kurucusu. İstanbul Türk-Alman Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Araştırmayı, okumayı ve öğrenmeyi çok seviyorum, öğrendiklerimi de sizlere aktarmayı planlıyorum. Özellikle teknoloji, matematik ve uzay-zaman kavramları kategorilerinde görüşmek üzere :)

Leave a Reply

en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish